MENU

ZEW Słupca Pilot/ EW Graboszewo

23 września 2011 roku w Graboszewie (gmina Strzałkowo) odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji o nazwie „Zespół Elektrowni Wiatrowych Słupca Pilot”, składającej się z 1 elektrowni wiatrowej typu Enercon E-82 o mocy 2 MW oraz 1 elektrowni typu Enercon E-53 o mocy 0,8 MW oraz „Elektrownia Wiatrowa Graboszewo”, składającej się z jednej elektrowni typu Enercon E-82 o mocy 2 MW. W obecności władz lokalnych, inwestora, banku finansującego, projektantów, wykonawców i wszystkich zaangażowanych w powstanie parku wiatrowego dokonano przecięcia wstęgi i poświęcenia inwestycji.

Wybudowanie Zespołu Elektrowni Wiatrowych Słupca Pilot i Elektrowni Wiatrowej Graboszewo pozwoli zaoszczędzić ok. 154300 GJ energii rocznie, która powstałaby ze spalania 5480 ton węgla kamiennego przez elektrownie węglowe, co wpłynie na uniknięcie emisji szeregu zanieczyszczeń do atmosfery, w tym 226,2 t SO2 oraz  18064,8 t CO2 rocznie.

Ilość energii wyprodukowanej przez Zespołu Elektrowni Wiatrowych Słupca Pilot i Elektrowni Wiatrowej Graboszewo wystarczy na pokrycie zapotrzebowania energetycznego 4452 gospodarstw domowych.

Inwestycja w części została zrealizowana również przy pomocy funduszu unijnego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.

Relacja z otwarcia przygotowana przez TV Konin:

This text will be replaced

http://www.tvkonin.pl/index.php/slupca-aktualosci/5414-gm-strzakowo-kolejne-wiatraki

 

Dodatkowo „Elektrownia Wiatrowa Graboszewo” została zaprezentowana w cyklu programów pod tytułem „Wielkopolska w Europie”, realizowanych w ramach jesiennej ramówki przez TVP Poznań. W sześciu odcinkach wchodzących w skład serii zostały przedstawione najważniejsze inwestycje zrealizowane w Wielkopolsce finansowane ze środków unijnych.

 

This text will be replaced

 

XNie pokazuj tego powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.