MENU

Skąd się bierze wiatr

Wiatrem określa się ruchy powietrza, których przyczyną jest właściwie energia promieniowania słonecznego. Przykład: powietrze nad lądem nagrzewa się szybciej i mocniej niż nad powierzchnią wody. Ciepłe powietrze rozprzestrzenia się i unosi do góry. W tę pustą przestrzeń dostaje się chłodniejsze i cięższe powietrze znad wody. Z nadejściem nocy proces ten przebiega w odwrotną stronę, ponieważ powierzchnia lądu szybciej się oziębia niż nagrzana woda. Masy powietrza nad lądem zagęszczają się i zostają przemieszczone w kierunku wody.

Zasadniczo wiatr można nazwać formą energii słonecznej. Wskutek nierównomiernego nagrzewania się powierzchni ziemi dochodzi do powstania nierównych ciśnień w atmosferze. W meteorologii określa się je mianem obszarów wysokiego i niskiego ciśnienia. To wiatr wyrównuje te ciśnienia, przy czym masy powietrza poruszają się zawsze ze strefy wysokiego ciśnienia do niskiego.

Gdyby Ziemia nie obracała się, a jej powierzchnia byłaby całkiem płaska, wiatr wiałby stale w tym samym kierunku – od biegunów do równika. Ruch wirowy powoduje, że powietrze poruszające się w kierunku ośrodka niskiego ciśnienia skręca w lewo na półkuli północnej a na południowej w prawo. Wpływ na kierunek wiatru mają również zbiorniki wody (jeziora, morza, oceany) oraz ukształtowanie terenu (niziny, wyżyny, góry). Z ich powodu powstają lokalnie powtarzające się schematy ruchu powietrza – tzw. cyrkulacja powietrza.

Prędkość wiatru zwiększa się wraz ze wzrostem wysokości, tak samo ciągłość ruchów powietrza - im wyżej tym jest większa. Całkowicie równomiernie jednak wiatr nie wieje praktycznie nigdy – w zależności od szorstkości terenu i różnicy temperatur na różnych wysokościach wieje silniejszy lub słabszy szkwał.

Im szybszy wiatr, tym silniejszy. Dlatego też różne prędkości wiatru odpowiadają określonej sile wiatru: w przypadku lekkiej bryzy wiatr wieje z prędkością ok. 1 – 3 m/s; w przypadku sztormu natomiast z prędkością 20 – 24 m/s. Żeby nowoczesne elektrownie wiatrowe były dochodowe, potrzebny jest wiatr o średniej prędkości przynajmniej 5,5 m/s.

autor: Katarzyna Gawlik

XNie pokazuj tego powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.